Kreatyna – czy warto brać i stosować? Poznaj opinie.

Kreatyna to suplement, który cieszy się ogromną popularnością. Występujący w kilku formach (ester etylowy, jabłczan, monohydrat itd) preparat jest rozwiązaniem dedykowanym dla sportowców pragnących zwiększyć swoją masę, siłę oraz poprawić wydolność.

Kreatyna – naturalny składnik

W ciele przeciętnej jednostki (70-80kg) znajduje się 120g kreatyny. Ponad 90% znajduje się w mięśniach szkieletowych. Kreatyna odpowiada za resyntezę ATP. W momencie wysokiego natężenia energia w mięśniach odbudowywuje się znacznie szybciej, a osoba trenująca jest zdolna do osiągania lepszych wyników.

Kreatyna – czy warto?

Dzięki suplementacji kreatyny, mięśnie człowieka są lepiej nasycone tą substancją, co sprawia, że resynteza ATP przebiega jeszcze szybciej. Dzięki temu poprawia się wydolność organizmu – trening może trwać dłużej, a obciążenie treningowe zwiększone.

Kreatyna przyczynia się do magazynowania wody w mięśniach (szczególnie monohydrat), co pozwala na szybkie budowanie masy mięśniowej. Jej inna forma jabłczan – działa nieco wolniej, ale za to wpływa na wzrost znacznie wyższej jakości masy mięśniowej (pozbawionej wody).

Preparaty kreatynowe – który wybrać?

Na rynku suplementów kreatynowych dostępnych jest wiele środków. Który wybrać? Który działa najszybciej i najlepiej?

Przy wyborze konkretnego preparatu warto odpowiedzieć sobie na ważne pytanie – co chcemy osiągnąć. Jeśli Twoim celem jest szybkie zwiększenie masy mięśniowej – wybierz preparat zawierający monohydrat. Jeśli zaś pragniesz poprawić głównie wydolność i siłę – zdecyduj się na kreatynę w formie jabłczanu.

Na półkach w sklepie dla sportowców są dziesiątki kreatyn i jabłczanów. Wybierając konkretny specyfik powinieneś przede wszystkim patrzeć na jego skład. Im większa zawartość kreatyny względem innych uzupełniaczy – tym lepiej.

Do czołowych producentów suplementów kreatynowych zaliczamy: Olimp, Activlab, 7nutrition oraz Trec. Marki te są na rynku od wielu lat i cieszą się niezmiennie bardzo dobrą opinią.

Kreatyna – opinie ekspertów, konsumentów i trenerów
Jako, że najlepszą rekomendacją do stosowania preparatów wspomagających są opinie na temat konkretnych produktów, postanowiliśmy przytoczyć kilka z nich. Zachęcamy do szczegółowej lektury.

Michał Repuszko, dietetyk, salon MyFood, Warszawa
Nie jest prawdą, że z usług dietetyka korzystają głównie osoby, które pragną schudnąć. Nic bardziej mylnego. Spore grono moich klientów stanowią mężczyźni, których celem jest budowa masy mięśniowej. Poza układaniem jadłospisu moją rolą jest również zalecenie prawidłowej suplementacji. Największe zaufanie mam do produktów kreatynowych firmy Olimp. To co je cechuje to, relatywnie niska cena, wysoka jakość i pełne bezpieczeństwo stosowania.

Tomasz Kornelik, trener personalny, GymII, Toruń
Stosowanie suplementów diet jest więcej, niż wskazane. Wszak, niektóre preparaty potrafią podnieść efektywność diety i treningu o nawet kilkadziesiąt procent. Dlatego też, bardzo często sugeruję swoim klientom by sięgnęli między innymi po kreatynę (pod postacią jabłczanu lub monohydratu). Osobiście zalecam produkty firmy Trec, gdyż sam je stosuję i nigdy się nie zawiodłem. Nie mniej jednak, Olimp, Activlab i kilka innych firm ma równie ciekawą ofertę.

Michał Jarosz, kulturysta, Poznań
Przez wiele lat treningu nauczyłem się, że prawidłowe odżywianie i dobry plan treningowy to nie wszystko. W moim przypadku suplementacja jest równie ważna. Wszak, w jednej kapsułce, czy łyżeczce proszku mamy wszystko to co potrzebujemy. Nie wspominając już o takich boosterach jak kreatyna. Zażywanie monohydratu czy jabłczanu w czasie cyklu treningowego jest niezwykle ważne dla efektywności. Zazwyczaj sięgam po serię produktó Xplode.

Mariusz Skrzap, kulturysta-amator, Bydgoszcz
Do niedawna sądziłem, że odżywki nie są dla mnie. Jednak, już pierwszy cykl na kreatynie sprawił, że zmieniłem zdanie. Dotąd nabierałem masy w tempie około 1-2 kilogramów na miesiąc. Na kreatynie… przytyłem 6 kilogramów i to wszystko w mięśniach. Jestem naprawdę bardzo pozytywnie zaskoczony. Liczę na to, że efektywnosć utrzyma się w przyszłosci. Zastosowałem produkty z serii Animal.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*