Efekty stosowania kreatyny

Jeden z najpopularniejszych suplementów – kreatyna. Występuje pod postacią cytrynianu, jabłczanu, monohydratu, azotanu, glukonianu oraz chlorowodorku. Ogromne zainteresowanie tym suplementem jest wynikiem wysokiej skuteczności oraz naprawdę szerokiego zastosowania. Kreatyna jest bowiem suplementem, który efektywnie wspomaga zarówno trening siłowy, na masę oraz poprawiający wydolność.

Co daje kreatyna?

Przede wszystkim kreatyna to suplement, który wspomaga budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej, poprawia wydolność organizmu oraz redukuje zmęczenie powysiłkowe.

Kreatyna naturalnie występuje w mięśniach szkieletowych człowieka. Jej główną rolą w organizmie jest magazynowanie energii ATP, której uwolnienie może następować w sposób natychmiastowy poprzez rozpad ATP do ADP. Jeśli w organizmie jest niedobór kreatyny, wówczas spotykamy się z szybciej pojawiającym się zmęczeniem oraz znacznie wolniejszą regeneracją sił.

Zatem, dostarczając kreatynę w formie suplementu wpływamy na:

  • zwiększenie zasobów energetycznych (poprawa wydolności)
  • szybszą regenerację powysiłkową
  • wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej

Według licznych badań, przyjmowanie monohydratu lub jabłczanu kreatyny może doprowadzić do zwiększenia zasobów kreatyny w organizmie nawet o 40%. Oznacza to, że możliwości treningowe znacznie się zwiększają. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na przyrost masy i siły.

Warto zauważyć, że najnowsze badania włoskich naukowców dochodzą, że sama suplementacja (bez treningu) poprawia wydolność mięśni (ich siłę oraz masę). Rzecz jasna, nie w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku równolegle prowadzonego treningu, ale jednak.

Kreatyna, mimo naprawdę silnych właściwości jest suplementem, który nie znajduje się na liście WADA (lista środków dopingujących).

Jakie są efekty stosowania kreatyny?

Efekty stosowania kreatyny zależne są od kilku czynników: ogólnej kondycji organizmu, formy treningu, odżywiania oraz indywidualnych uwarunkowań.

Szacuje się, że w cyklu 4-12 tygodniowym można osiągnąć przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej równy 1-2 kilogramy. Warto wspomnieć, że u kobiet wzrosty następują znacznie wolniej. Wzrost wytrzymałości w takim okresie może poprawić się o 10-15%. Ponadto, kreatyna sprawia, że regeneracja następuje znacznie szybciej. Wzrasta również siła jednostki.

Różnice w efektywności suplementu wynikają również z długości cyklu treningowego. Krótkotrwała suplementacja najlepiej oddziałuje na wydolność i wytrzymałość, zaś długotrwała na siłę oraz masę mięśniową.

Badania dowodzą, że najlepsze rezultaty osiągają osoby trudniące się treningiem siłowym. Ponadto, na efektywność preparatów ogromny wpływ ma również dieta.

Kreatyna – suplement tylko dla sportowców?

Kreatyna to produkt, który znaleźć można zazwyczaj w sklepach z suplementami dla kulturystów. Nie oznacza to jednak, że jej zastosowanie ogranicza się tylko do tej grupy osób.

Zdarza się, że suplementy kreatynowe dostępne są w aptekach, gdyż stanowią świetne lekarstwo dla osób, które narzekają na nadmierne zmęczenie oraz brak energii. Ponadto, stosuje się ją w leczeniu depresji oraz inhibicji miostatyny.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*