Jabłczan kreatyny – co to jest CM3?

Bez cienia wątpliwości, kreatyna to najpopularniejszy suplement wspomagający wzrost masy mięśniowej i siły. Występuje w kilku formach, ale szczególną popularnością cieszą tylko dwie: monohydrat oraz jabłczan (CM3).

Kreatyna – podstawowe informacje

wzór chemiczny jabłczanu kreatynyKreatyna odpowiedzialna jest za resyntezę cząstek ATP w mięśniach, które stanowią źródło energii przy krótkotrwałym, beztlenowym wysiłku.

95% naturalnie występującej kreatyny znajduje się w mięśniach szkieletowych człowieka. Pozostałe pięć procent w nerkach, wątrobie oraz jądrach. Według badań, przeciętna jednostka (o wadze 70kg) w swoim organizmie koncentruje 120g kreatyny.

Jabłczan kreatyny – co to jest?

Jabłczan kreatyny (tri-creatine malate, TCM, di-creatine malate) to suplement, który składa się z kreatyny oraz kwasu jabłkowego (w proporcji 1:3). Jabłczan kreatyny ma większą odporność na enzymy żołądkowe od monohydratu. Posiada również stabilniejszą strukturę.

Dawkowanie TCM

Dawkowanie tri-creatine malate jest podobne jak przypadku monohydratu. Jabłczan kreatyny można dawkować w sposób cykliczny (4-12 tygodniowo cykle) lub stały.

Cykliczna suplementacja może przebiegać bez fazy nasycenia, jak i wraz z fazą nasycenia. W przypadku stałego przyjmowania TCM należy dostarczyć około 0,04g preparatu na każdy kilogram masy ciała.

Efekty TCM

Panuje również przekonanie, że jabłczan kreatyny pozwala uzyskać masę mięśniową o wyższej jakości (nie magazynuje tak dużej ilości wody w mięśniach i poza nim).

Jabłczan kreatyny traktowany jest jako „lepsza” forma kreatyny, gdyż szybciej się rozpuszcza w wodzie i tym samym pobiera większą ilość składników mineralnych i odżywczych, czego konsekwencją jest wzrost masy mięśniowej.

CM3 – co to jest?

CM3 to forma jabłczanu kreatyny o bardzo wysokim potencjale anabolicznym i ergogenicznym. Producentem tego suplementu jest dobrze opiniowana firma Trec, która w swojej ofercie posiada całą gamę produktów dla sportowców.

jabłczan kreatyny CM3 od firmy Trec

CM3 z całą pewnością wyróżnia się bardzo wysoką dawką jabłczanu kreatyny. Odporny na kwaśne środowisko, dobrze rozpuszczający się w wodzie preparat działa szybko, a jego skuteczność w wielu przypadkach jest znacznie lepsza, aniżeli ma to miejsce w przypadku monohydratu.

CM3 – dla kogo?

Preparat dedykowany jest sportowcom, których celem jest poprawa wydolności i zwiększenie siły oraz masy mięśniowej. Może być stosowany zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Mimo bardzo wysokiej efektywności nie znajduje się na światowej liście środków dopingujących.

Jabłczan kreatyny vs monohydrat kreatyny – którą kreatynę wybrać?

goodWybór konkretnej formy kreatyny powinien być uwarunkowany celem. Monohydrat kreatyna zaleca się stosować osobom, które pragną szybko zbudować masę mięśniową. Z kolei osoby, które pragną zwiększyć jedynie siłę i wytrzymałość (bez nadmiernego zyskiwania na wadze) powinny zdecydować się na jabłczan kreatyny.

Warto zaznaczyć, że badania dowodzą, iż zarówno jabłczan, jak i monohydrat kreatyny działa najefektywniej w momencie kiedy jest podawany z glukozą, gdyż zapewnia ona znacznie lepszą przyswajalność preparatu.